Przychodnia Zalesie Weterynarz Rzeszów, ul. Łukasiewicza 2B | TEL: 17 85 85 855 | KOM: 887 888 835

Aktualności kliniki weterynaryjnej Przychodnia Zalesie

23
maj
Kamienie pęcherza moczowego u kotów

Kamienie pęcherza moczowego to nieprzyjemne i skomplikowane schorzenie rozwijające się najczęściej, gdy w moczu naszego kociego pupila znajduje się zbyt duża ilość niektórych minerałów.

Objawy wystąpienia kamieni pęcherza moczowego u kotów

Objawy tego schorzenia są bardzo podobne do tych, które można zaobserwować u kotów z infekcjami pęcherza. Najczęściej spotykanym symptomem jest częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach oraz spore problemy i ból w trakcie tej czynności. Kot może również oddawać mocz poza kuwetę lub inicjować oddawanie moczu jednak bez rzeczywistego jego oddawania.

Jak można zapobiegać występowaniu kamieni pęcherza moczowego?

Ważnym aspektem zapobiegania wystąpieniu tego schorzenia jest utrzymywanie kociej kuwety w czystości. Skłania to zwierzę to częstego oddawania moczu. Należy również upewnić się, że kot ma stały dostęp do świeżej wody oraz odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. W pożywieniu kota powinna dominować mokra karma, która zapobiega odwodnieniu. Odpowiednie nawodnienie sprzyja, bowiem wypłukiwaniu kryształków z kociego pęcherza i zapobiega gromadzeniu się w nim kamieni.

12
maj
Jak poznać, że zwierzę ma pchły?

Dorosłe osobniki pcheł są łatwe do zauważenia. Mają one brązową barwę i są niezwykle ruchliwe. W sierści zwierzęcia zaatakowanego przez te pasożyty możemy zauważyć również tzw. pchli brud, czyli odchody pcheł wyglądem przypominające piasek lub ziarna pieprzu. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy zwierzę ma problem z pchłami, jest postawienie go na jasnym ręczniku lub tkaninie i wyczesanie go.

Co robić, gdy kot lub pies ma pchły?

Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych środków mających za zadanie zwalczanie tych nieprzyjemnych pasożytów. Możemy wybierać w specjalistycznych szamponach, płynach oraz pudrach do stosowania miejscowego. W przypadku zaawansowanego problemu, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja weterynaryjna, podczas której lekarz przepisze nam maść lub antybiotyk na receptę.

lecznica dla zwierząt

5
maj
Co powinno znaleźć się w domowej apteczce dla zwierząt?

Odpowiednio skomponowana apteczka dla zwierząt to gwarancja przygotowania na wypadek wszelkich awaryjnych sytuacji, a także pewność odpowiedniego dbania o naszego pupila. Apteczkę taką warto sprawdzać i aktualizować co około 6 miesięcy.

  1. Karta kontaktu w razie nagłego wypadku
  2. Bandaże
  3. Nożyczki o tępych końcach
  4. Rękawice (gumowe lub lateksowe)
  5. Strzykawka
  6. Chusteczki antyseptyczne
  7. Leki
  8. Pęseta
  9. Termometr cyfrowy
  10. Smakołyki

27
kwiecień
Odrobaczanie zwierząt domowych

Odrobaczanie na równi ze szczepieniami jest jedną z najważniejszych kwestii profilaktycznych w hodowli psów i kotów. Każdy właściciel czworonoga, bez względu czy zwierzę wykazuje oznaki zakażenia, czy też nie, powinien pilnować tej czynności i wykonywać ją regularnie. Dokładną specyfikę odrobaczania najlepiej ustalić z weterynarzem. W ten sposób jesteśmy w stanie ustalić najlepsze metody działania uwzględniające czynniki takie jak:

– stopień ryzyka zarażenia wynika z wielkości hodowli oraz częstego przebywania pupila z innymi zwierzętami,

– stan fizjologiczny czworonoga (wiek, przebyte choroby, waga),

– środowisko bytowania zwierzęcia.

Klinika weterynaryjna Rzeszów - Skontaktuj się!

×

Uwaga!

W celu ułatwienia pracy oraz zwiększenia komfortu klientów wprowadziliśmy system wizyt na godzinę - wymagany jest więc wcześniejszy kontakt oraz umówienie się na odpowiedni termin.

Nagłe przypadki przyjmujemy poza kolejnością.